Ostrov Mauricius leží v Indickém oceánu, 900 km východně od Madagaskaru a Afriky. Pod tuto ostrovní republiku spadá také blízký ostrov Rodrigues, vzdálený asi 560 km a několik dalších malých ostrovů. Souhrnně je možná znáte pod názvem Maskanéry. Domluvíte se zde francouzsky a anglicky, místnímu nářečí se říká kreolština.
Maurícius má velmi bohatou koloniální historii, první zprávy se objevují o tomto ostrově již v 10. století. Vystřídali se zde postupně arabové, portugalci a holanďané. Ti dali ostrovu dnešní jméno a také zde skoro 100 let těžili dřevo a zakládali plantáže cukrové třtiny. Bohužel za jejich doby také společně s lesy vyhynul symbol ostrova - pták Dodo. Po nich na ostrov připluli Francouzi, za jejichž působení se opět začala pěstovat cukrová třtina a stavěli se velké loděnice. Na polích ale pracovali otroci, kteří se často bouřili. Nejznámější příběh se váže k slavné hoře Le Morne, která poskytla útočiště stovkám prchajícím otroků. Francouzské působení zde skončilo na začátku 19. století s příchodem Britů. Během jejich působení občané získali volební práva, bylo zrušeno otroctví a ostrov pomalu vzkvétal, především díky přílivu dělníků z Indie. Od roku 1968 je Maurícius samostatný stát, velkou část jeho příjmů tvoří turismus, ale také vývoz cukru a moderních technologií, na které se ostrov zaměřuje. Ze své historie si nese především jazyk (francouzština) a gastronomické speciality z Indie i Evropy.
Základní informace o Mauríciu
- Víza - Pro naše občany nejsou třeba žádná víza. Po příletu obdržíte do pasu razítko.
- Jazyk - Ve všech hotelech se domluvíte anglicky a francouzsky, případně i německy a rusky.
- Měna - V hotelech budete platit nejčastěji mauricijskými rupiemi (1 Kč = 0,5 RPS), eury, nebo kartou při check-outu.
- Zásuvky - Na Mauríciu se používají britské tříkolíkové, většina hotelů má i evropské, raději ale vezměte adaptér.
- Časový posun - +2/3 hodiny dle období
- Očkování - Na Mauríciu nepotřebujete žádná speciální očkování oproti ČR, doporučujeme mít pro cesty do exotiky naočkovanou žloutenku A a B. Povinností je aktuálně očkování na covid 19.
- Zdravotní péče - Každý hotel má svého ambulantního doktora. Zdravotnictví je na velmi dobré úrovni, kliniky jsou ve větších městech a v Port Louise. Určitě uzavřete cestovní pojištění.
Maurícius
Maurícius
Gastronomie a ceny na Mauríciu
Mauricijská kuchyně je velmi pestrá a především chutná. Převzala chutě z Indie, Číny ale také Evropy. Hlavní roli zde hraje rozličné koření, kari, mořské plody, rýže a nespočet dobrůtek k večeřnímu posezení nebo pivu. Velmi oblíbený je také ananas, který se na ostrově hojně pěstuje. V každé restauraci určitě najdete minimálně jeden salát s ananasem nebo dužinou z jeho stromu.
Z pití je samozřejmě nejznámější místní rum, často vás ale mauricijci pohostí také šťávou z cukrové třtiny nebo některým z jejich piv.
Pokud se budete stravovat v hotelu nebo restauracích, počítejte s cenami jídla od 300 Kč. O něco levněji se najíte na ulici nebo veřejné pláži u stánku, ty ale v některých odlehlejších oblastech vůbec nenajdete. Stejně jsou na tom ceny pití. Vodu pořídíte okolo 50 Kč v obchodě, v hotelu ale počítejte se stovkou a více. Pivo stojí klidně 200 Kč, pokud vyjdete mimo resort tak zhruba 100 Kč, v obchodě 50 Kč. Velmi vysoké jsou ceny vína, lahev k večeři tu většinou nepořídíte pod 1000 Kč, pokud půjdete do supermarketu tak okolo 300 Kč. Vzhledem k výše uvedenému cestovatelé nejčastěji volí hotel s All Inclusive. Ten je na Mauríciu zcela jiný, než jsme zvyklí z Egypta nebo Evropy. Pití i jídlo jsou v maximální kvalitě, součástí jsou večeře v a la carte restauracích. Pokud jedete na výlet, rádi vám připraví balíček nebo piknikový koš s sebou.
Doprava na Mauríciu
V první řadě je třeba zmínit, že se na Mauríciu řídí v levo. Bez problémů si zde můžete zapůjčit auto, často klienti využijí i služby řidiče. Ti slouží zároveň jako "průvodci", povypráví vám o ostrově, lidech a zastaví na zajímavých místech které byste sami minuli. Máte tak jedinečnou možnost seznámit se s místními. Na krátké vzdálenosti se vyplatí využít taxi. Na ostrově je také hustá autobusová síť, pokud se v ní zorientujete, můžete se pohybovat po ostrově i tímto způsobem. Počítejte ale s tím, že vozy nemusí být zrovna komfortní a cesta vám zabere více času.
Bezpečnost, kultura a náboženství
V málokteré zemi na světě jsme se cítili tak bezpečně, jako právě na Mauríciu. Ať už se bavíme o večerních výletech do města, nebo o zdravotní péči. S kapsáři je asi třeba počítat všude. V hotelu určitě ukládejte cennosti a hotovost do trezoru. Na pláž nenoste zbytečně kamery apod. a nenechávejte je bez dozoru. Všechny pláže jsou veřejné, může tak na ně vstoupit kdokoliv z okolí.
Vetšina obyvatel Maurícia se hlásí k hinduismu nebo křesťanství, dále jsou zde menšiny muslimů a dalších náboženství. Všichni zde spolu žijí v souladu a bez konfliktů, často tak uvidíte moto "One island, Many people, All Mauritians".
Nemusíte se bát žádných omezení co se týče oblékání, doporučujeme ale dodržovat zásady slušného chování. Mauricijci jsou velmi přátelští a očekávají úsměv i nazpět. Díky mnoha náboženstvím se na ostrově slaví nespočet různých svátků. Pokud budete mít možnost některý zažít, určitě si nenechte tuto příležitost utéct. Oslavy se pojí s barvami, veselím a skvělým jídlem. Počítejte ale, že během státních svátků mohou být zavřené některé atrakce.
Komáři a další
Maurícius je tropický ostrov a komáři se zde vyskytují. Jejich počet záleží na sezóně, vlhkosti a počasí. Hodně se jich většinou objeví po cyklónech. Hotely často aplikují speciální postřiky v zahradách a vy se tak nesetkáte ani s jedním komárem. Přesto doporučujeme zakoupit repelenty a večer se chránit. Komáři vám nezpůsobí žádné obtíže, nepřenáší malárii, vir zika ani jiné nemoci. Jejich bodnutí ale často silně zčervená a svědí i několik dní.
Na ostrově se nesetkáte s žádnými jedovatými hady nebo pavouky! Vyjímečně mohou přicestovat s nákladní lodí, na ostrově samotném ale žádná nebezpečná zvířata nežijí.