Powered by Smartsupp

Historie turismu na Maledivách

Maledivy jsou známé jako jedno z nejkrásnějších a nejluxusnějších turistických cílů na světě. Tato exotická destinace láká návštěvníky z celého světa svými bílými plážemi, tyrkysovými lagunami a bohatým podmořským světem. Ale jaká je historie turismu na Maledivách? Zde je přehled toho, jak se turismus na tomto ostrovním ráji vyvíjel.

Historie turismu na Maledivách sahá až do 70. let 20. století. V té době byly Maledivy relativně izolovaným místem, které bylo těžko dostupné pro turisty. První turistický resort byl otevřen v roce 1972 na ostrově Kurumba a záhy následoval resort Bandos. Tyto resorty byly vybudovány na základě dohody mezi vládou Malediv a italskou společností, která měla za cíl rozvíjet turismus na ostrovech. Oba fungují dodnes.

V průběhu 80. let se turismus na Maledivách začal rozvíjet rychleji. Vláda Malediv se rozhodla otevřít ostrovy pro další investory a vybudovat další luxusní resorty. Tato strategie se ukázala jako úspěšná a turismus se stal jedním z hlavních zdrojů příjmů pro zemi.

V 90. letech se turismus na Maledivách ještě více rozrostl, i díky startu transferů hydroplánem. Vláda zavedla politiku “jeden ostrov, jeden resort”, což znamenalo, že každý ostrov mohl mít pouze jeden resort. Tato politika měla za cíl udržet Maledivy jako exkluzivní destinaci a chránit přírodní krásy ostrovů.

V posledních letech se turismus na Maledivách nadále rozvíjí. Resortů je zde již přes 150 a další přibývají i díky výstavbě umělých ostrovů. Ty jsou často kritizovány pro silné narušování korálového podloží. Země se stala oblíbenou destinací pro svatební cesty, potápěče a milovníky luxusu. Resorty nabízejí širokou škálu aktivit, jako je potápění, šnorchlování, surfování a wellness procedury. Maledivy jsou také známé svými nadstandardními ubytovacími zařízeními, které nabízejí soukromé vily s vlastním bazénem a přístupem na pláž.

Před několika lety konečně umožnila vláda rozvoj turismu i na ostrovech obývaných maledivci, takzvaných local islands. Ti tak mohou podnikat a provozovat například pensiony pro turisty. Na těchto ostrovech ale narozdíl od resortů, platí pravidla muslimů. Tedy například zákaz alkoholu, nebo nošení plavek mimo určené pláže.

Turismus na Maledivách má významný dopad na ekonomiku země. Poskytuje pracovní příležitosti pro místní obyvatele a přináší značné příjmy z turistických poplatků a daní. Zároveň je však důležité udržovat rovnováhu mezi rozvojem turismu a ochranou přírodního prostředí. Vláda Malediv se snaží podporovat udržitelný turismus a chránit korálové útesy a mořský život.

Historie turismu na Maledivách je příběhem úspěchu. Z malého ostrovního ráje se staly jedny z nejžádanějších turistických destinací na světě. Maledivy lákají návštěvníky svou nádhernou přírodou, luxusními resorty a přátelskou atmosférou. Pokud plánujete návštěvu Malediv, nezapomeňte si užít krásy tohoto ostrovního ráje a respektovat jeho přírodní prostředí.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *